Idea Jazz Jambore…

pojawiła się, dzięki kilku fanom jazzu latem 1958 roku. Pierwszy festiwal warszawski nazwany po prostu „Jazz 58”, miał miejsce we wrześniu tego samego roku w klubie „Stodoła”. Wtedy też Leopold Tyrmand wymyślił i podarował polskiemu środowisku jazzowemu obowiązującą do dziś nazwę: JAZZ JAMBOREE.

Jazz Jamboree szybko stał się jednym z największych i najważniejszych festiwali w Europie. Przez pierwsze lata główne koncerty odbywały się w Filharmonii Narodowej. W roku 1965 festiwal przeniósł się do Sali Kongresowej PKiN, a w następnych latach zagościł na stałe w wielu salach koncertowych, klubach i kawiarniach Warszawy.

Trwające już ponad pół wieku edycje zgromadziły na polskiej scenie największe światowe gwiazdy jazzu. Jazz Jamboree to doroczna świąteczna manifestacja, duch jazzu, który powstał w Polsce z potrzeby wolności i cywilizowanego równouprawnienia i przyczynił się do rozwoju świadomości alternatywnej wobec politycznej racji stanu. Dla zdeklarowanej publiczności udział w Jazz Jamboree był głosem za aktywną, kosmopolityczną i nieco dekadencką opcją kulturową.

Publiczność Festiwalu to przede wszystkim osoby wykształcone i uposażone, o wyraźnie ponadprzeciętnej aktywności w kulturze, ambitne i inicjatywne, od wyrafinowanych licealistów poprzez studentów i yuppich, po weteranów alternatywy i melomanów sztuki intelektualnej.

Jazz – muzyką wolności

I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej odbył się w Sopocie w sierpniu 1956 roku. „Pragnienie powojennego pokolenia, aby uczestniczyć w tworzącej się kulturze i czerpać ze wzorów sztuki zachodniej, zaczynało powoli brać górę nad szarością i beznadziejnością, wywodzącą się z indoktrynacji reżimowej.

I oto cud się stał!” – napisał nestor polskiego jazzu Jerzy Duduś Matuszkiewicz.

Muzyka jazzowa, uważana za przejaw buntu wobec PRL’u, rozbrzmiewała w różnych miejscach Trójmiasta przez 7 dni. Koncerty odbywały się w muszli na Molo, w Operze Leśnej, w Stoczni Gdańskiej. Stało się jasnym, że bariera kulturowa, którą „żelazna kurtyna” oddzielała nas od Zachodu, została przełamana. Na scenie Festiwalu pojawiły się nieomal wszystkie wielkie postacie w dziejach muzyki jazzowej.

Oferta dla Sponsorów

Festiwal od samego początku jest symbolem wolności i elitarności. Jazz Jamboree nie dociera do wszystkich – publiczność to osoby wymagające – wykształcone i zamożne o wyraźnie ponadprzeciętnej aktywności w kulturze, ambitne i kreatywne, odbiorcy dóbr luksusowych.

55 Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2013 będzie wydarzeniem muzycznym trwającym od połowy listopada do połowy grudnia 2013. Będą to zarówno koncerty jak i wydarzenia związane z popularyzacją jazzu jako muzyki, stylu życia oraz idei, z której jazz się zrodził. Jazz Jamboree 2013 odbywać się będzie w Warszawie, kolebce Festiwalu oraz w innych miastach Polski.

Współpraca z Festiwalem Jazz Jamboree umożliwia Państwa firmie wzmocnienie obecności na rynku produktów luksusowych, poprzez dotarcie do elitarnej grupy wykształconych, zamożnych i aktywnych życiowo klientów. Zaangażowanie w realizację jednej z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych imprez muzycznych w Europie stanowić będzie istotne wsparcie w budowie prestiżu i obecności Państwa marki na rynku, pozwoli na budowanie pozytywnych konotacji produktów w kontekście takich znaczeń jak wysoka jakość, tradycja, niezawodność, elitarność i luksus. Widoczność marki w trakcie trwania Festiwalu (listopad – grudzień) będzie doskonałym uzupełnieniem kampanii promocyjnej w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, pozwoli na pełniejszą prezentację produktów w okresie, kiedy to klienci podejmują decyzje związane z świątecznymi prezentami.

©Fundacja Jazz-Jamboree / design and code: szprot design / Uses flaticon graphics