57 Międzynarodowy Festiwal JAZZ 2015

Afisz_JJ_2015_20.11_1

 plakaty_20.11__2

plakaty_20.11__

JAZZ 2015 plakar ATOM

plakaty_20.11__3
plakaty_20.11__4  

56 Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2014

Gwiazdami Festiwalu  będą:  amerykański trębacz TERENCE BLANCHARD z nowym projektem „Magnetic“ (fusion, electric, hip-hop, R&B). mistrz gitary z Australii Tommy Emmnauel oraz utalentowany przedstawiciel młodego europejskiego jazzu, włoski pianista  ENRICO ZANISI.
Programy specjalne to: premierowe wykonanie kompozycji Jerzego Kornowicza na orkiestrę jazzowa i solistów „Great Spinning“, powstałej w ramach programu „Zamówienia Kompozytorskie” Instytutu Muzyki i Tańca oraz projekt „Na latającym dywanie” Janusza Szprota z udziałem wybitnych artystów tureckich, przygotowany z okazji obchodów 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy
Rzeczpospolitą Polską i Państwem Tureckim. Gościem specjalnym będzie przybyły z USA Matthew Tyrmand, syn legendarnego Leopolda Trymanda.
Milo Kurtis ze swą Orkiestra NAXOS zaprezentuje autorski projekt „Podróż dokoła mózgu“, w którym wezmą udział artyści z Izraela, Jemenu, Syrii i Grecji.
Maria Sadowska wraz z zespołem Jazzowi Terroryści, przestawi program z ostatniej płyty „Jazz na ulicach”, który w ciągu 3 miesięcy uzyskał status Złotej Płyty. Gościem specjalnym będzie Urszula Dudziak.
W czasie Festiwalu odbędzie się prezentacja nowej pozycji wydawniczej „BYŁ JAZZ – krzyk jazzbandu w międzywojennej Polsce” unikalnej pracy, w której Krzysztof Karpiński zgromadził nieznane dotychczas informacje z okresu początków polskiego jazzu (Wyd.Literackie). Z okazji 60 -lecia festiwali jazzowych na koncertach prezentowane będą prapremiarowe filmy Andrzeja Wasylewskiego z cyklu „Jazzowe dzieje Polski”.
W soboty najmłodsi zaproszeni są na „Poranki jazzowe dla dzieci” w kinie Muranów.
Imprezom towarzyszy Wystawa Fotograficzna Marka Karewicza „60 Years od Polish Jazz Festivals”. Tradycyjnie odbędą się także pozawarszawskie edycje Jazz Jamboree.
Bilety: eBilet i Eventim oraz przed koncertem.

Idea Jazz Jambore…

pojawiła się, dzięki kilku fanom jazzu latem 1958 roku. Pierwszy festiwal warszawski nazwany po prostu „Jazz 58”, miał miejsce we wrześniu tego samego roku w klubie „Stodoła”. Wtedy też Leopold Tyrmand wymyślił i podarował polskiemu środowisku jazzowemu obowiązującą do dziś nazwę: JAZZ JAMBOREE.

Jazz Jamboree szybko stał się jednym z największych i najważniejszych festiwali w Europie. Przez pierwsze lata główne koncerty odbywały się w Filharmonii Narodowej. W roku 1965 festiwal przeniósł się do Sali Kongresowej PKiN, a w następnych latach zagościł na stałe w wielu salach koncertowych, klubach i kawiarniach Warszawy.

Trwające już ponad pół wieku edycje zgromadziły na polskiej scenie największe światowe gwiazdy jazzu. Jazz Jamboree to doroczna świąteczna manifestacja, duch jazzu, który powstał w Polsce z potrzeby wolności i cywilizowanego równouprawnienia i przyczynił się do rozwoju świadomości alternatywnej wobec politycznej racji stanu. Dla zdeklarowanej publiczności udział w Jazz Jamboree był głosem za aktywną, kosmopolityczną i nieco dekadencką opcją kulturową.

Publiczność Festiwalu to przede wszystkim osoby wykształcone i uposażone, o wyraźnie ponadprzeciętnej aktywności w kulturze, ambitne i inicjatywne, od wyrafinowanych licealistów poprzez studentów i yuppich, po weteranów alternatywy i melomanów sztuki intelektualnej.

Jazz – muzyką wolności

I Ogólnopolski Festiwal Muzyki Jazzowej odbył się w Sopocie w sierpniu 1956 roku. „Pragnienie powojennego pokolenia, aby uczestniczyć w tworzącej się kulturze i czerpać ze wzorów sztuki zachodniej, zaczynało powoli brać górę nad szarością i beznadziejnością, wywodzącą się z indoktrynacji reżimowej.

I oto cud się stał!” – napisał nestor polskiego jazzu Jerzy Duduś Matuszkiewicz.

Muzyka jazzowa, uważana za przejaw buntu wobec PRL’u, rozbrzmiewała w różnych miejscach Trójmiasta przez 7 dni. Koncerty odbywały się w muszli na Molo, w Operze Leśnej, w Stoczni Gdańskiej. Stało się jasnym, że bariera kulturowa, którą „żelazna kurtyna” oddzielała nas od Zachodu, została przełamana. Na scenie Festiwalu pojawiły się nieomal wszystkie wielkie postacie w dziejach muzyki jazzowej.

Oferta dla Sponsorów

Festiwal od samego początku jest symbolem wolności i elitarności. Jazz Jamboree nie dociera do wszystkich – publiczność to osoby wymagające – wykształcone i zamożne o wyraźnie ponadprzeciętnej aktywności w kulturze, ambitne i kreatywne, odbiorcy dóbr luksusowych.

56 Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree 2014 będzie wydarzeniem muzycznym trwającym od 8 listopada do 12 grudnia 2014 r. Będą to zarówno koncerty jak i wydarzenia związane z popularyzacją jazzu jako muzyki, stylu życia oraz idei, z której jazz się zrodził. Jazz Jamboree 2014 odbywać się będzie w Warszawie, kolebce Festiwalu.

Współpraca z Festiwalem Jazz Jamboree umożliwia Państwa firmie wzmocnienie obecności na rynku produktów luksusowych, poprzez dotarcie do elitarnej grupy wykształconych, zamożnych i aktywnych życiowo klientów. Zaangażowanie w realizację jednej z najbardziej rozpoznawalnych i prestiżowych imprez muzycznych w Europie stanowić będzie istotne wsparcie w budowie prestiżu i obecności Państwa marki na rynku, pozwoli na budowanie pozytywnych konotacji produktów w kontekście takich znaczeń jak wysoka jakość, tradycja, niezawodność, elitarność i luksus. Widoczność marki w trakcie trwania Festiwalu (listopad – grudzień) będzie doskonałym uzupełnieniem kampanii promocyjnej w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, pozwoli na pełniejszą prezentację produktów w okresie, kiedy to klienci podejmują decyzje związane z świątecznymi prezentami.

 

©Fundacja Jazz-Jamboree / design and code: szprot design / Uses flaticon graphics